Učitel jako levná pracovní síla

Učitelské povolání se skládá ze dvou částí, ta první je vykonávána přímo ve třídě formou odučených hodin. Druhá část má pak charakter opravených domácích úkolů, písemných prací, dozorů nad žáky, komunikace s rodiči, vedení dokumentace, sebevzdělávání a podobně. Jelikož tato část není nijak ohraničena, může být využívána v podstatě k čemukoli, někdy by se chtělo dokonce napsat, že je zneužívána. Tak se stává, že učiteli stále více narůstá právě ta „paušálně“ hrazená složka v jeho hodinách v podobě zvlášť nezaplaceného suplování s odůvodněním, že jde pouze o dozor, hlídání žáků při všem možném. Tak k čemu všemu lze učitele vlastně využít. Co třeba jako :

Dárce času

Při všech možných školeních, která výuce sice nijak nepomohou, ale školiteli rozhodně ano. Najděte dnes někoho, kdo vám tak snadno daruje čas.

Výběrčí

Potřebujete od dětí, nebo jejich rodičů, vybrat peníze na cokoli. Výborně použijte učitele, je to ta naprosto nejvhodnější osoba, která se o to postará.

Reklamní agent

Co třeba rozesílat přes učitele nabídky všech možných akcí pro děti od prázdninových táborů, přes vzdělávací a kulturní akce. Vždyť to nic nestojí, učitel to jistě všechno pro děti udělá rád. Přijme mail, vytiskne, dá na nástěnku a pokud by to jen trochu šlo, mohl by ještě někam zavolat, kolik dětí by se přihlásilo.

Charita

V době všech možných charitativních akcí nemůže být učitel žádný skrblík. Vždyť on sám si přece uvědomuje, jak obtížný život mají děti v různých částech světa a nebo lidé s různým postižením. No tak by jistě nebylo správné nepřispět svým žákům v době, kdy se vypravují do akce s nejlepšími úmysly za vybráním peněžní částky na cokoli.

Dělník

Třeba si i škola rozmyslí pomáhat svému okolí a částečně i sobě s vybíráním sběru před vyučováním. Žáček nějaký ten balíček novin vždy doma najde a kontejner lze snadno objednat, tak proč ne. Najde se jistě nějaký ten pseudodobrovolník v podobě učitele, který s největší ochotou ráno tahá balíky sběru sem a tam, až je konečně vše urovnáno, zváženo a zapsáno. S potem na čele pak stihne svojí první hodinu, ale ta zas až tak důležitá není….

Všeuměl

Ten se přece vždy hodí, když se v kabinetě něco rozbilo. Komu jinému se dnes vyplatí opravovat již dávno zakoupené pomůcky. Nové jsou drahé, oprava firmou také, školník na něco takového nemá čas, tak sláva, kde je nějaký šikovný učitel.

Pojišťovací a bezpečnostní poradce

Vždyť kdo jiný musí dnes prostudovat podmínky smluv před odjezdem třídy kamkoli, například lyžařský zájezd a doporučit rodičům variantu nějakého připojištění.

Sponzor

V dávných dobách býval na učitelském stole připraven na začátku roku notes, kalendář a nějaká ta propisovací tužka. Dnes již tomu tak nebývá a tak učitel obvykle svého zaměstnavatele sponzoruje kupováním jak drobných kancelářských věcí, tak také užíváním vlastního notebooku, nebo aspoň flashky, placením tramvajenky při doprovázení žáků, využíváním vlastního internetu při komunikaci s rodiči z domova, mobilního telefonu a jiných drobností. Správný učitel je totiž sponzorem své školy.

Příležitostný klaun

Takový prvek se vždy hodí na akcích , kde škola předvádí sepjetí se žáky. Vystoupení na různých besídkách, akademiích, dnech otevřených dveří a dalších akcích je vždy kvitováno s povděkem. Vrcholem taková ukázky mohou být některá vystoupení ve špičkových soutěžích typu Zlatý Ámos.

Čas od času, když vyplňuji nějaké to lejstro, píši hodnocení na žáka, hledám kam jsem opět založil propustku ze školní budovy při odchodu žáka během výuky, si vzpomenu, na boj lékařů o potvrzování omluvenek ze školy, do žákovských knížek. Nebo na poplatky, které platíme za všechna možná potvrzení....... Ovšem světe div se, učitel také ještě někdy učí.....

www.sista.cz